Üyelik Sözleşmesi

RENTRENT KİRALAMA REZERVASYON SÖZLEŞMESİ/KULLANICI/ÜYE SÖZLEŞMESİ

 • TARAFLAR

HİZMET VEREN              :RENTRENT ELEKTRONİK TİC. YAZILIM BİLİŞİM HİZM. A.Ş.  

ADRES                            :Mustafa Kemal Mah. 2158 sk. No:5/8 Çankaya/ANKARA

TELEFON                         :0850 420 73 68

VERGİ /TC KİMLİK NO  : Maltepe Vd. 734 090 0127

 

KULLANICI ÜYE             :

ADRES                          :

TELEFON                        :

VERGİ/TC KİMLİK NO   :

SÖZLEŞME                      :  Hizmet Veren ile Hizmet Alan arasında RENTRENT web sitesi üzerinden verilecek hizmetlerin kullanım şartlarını düzenlemek için internet üzerinde elektronik olarak kabul edilerek imzalanır.

KONU                              : Hizmet Alanların/Kullanıcıların uzun süreli araç kiralamak için; RENTRENT web sitesi  üzerinden, Üye İşyerlerinin teklif sunduğu kiralık araç ve diğer hizmetlerin ve fiyat bilgilerinin sunulması, ilgili araçların fiyat analizleri ile birlikte listelenmesi ve TEKLİF alması için bağlantı kurmasının sağlanması,

KULLANICI ÜYE’nin Site üzerinden yazılı talep ve onayı ile ilgili Üye İşyeri nezdindeki Kiralık Araç/lar için RENTRENT aracılığı ile rezervasyon işlemlerinin yapılması ve tarafların bunlara ilişkin hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

 • TANIMLAR

HİZMET                           : Araç Kiralama Hizmetinden faydalanmak isteyen ve fiyat, model, km gibi detayların araştırmasını sağlamak, üye işyerleri ile hizmet alan kullanıcıları bir araya getirmek, ilgili firmadan teklif almasını kolaylaştırmak  amaçlanmaktadır.

SİTE                                 : www.RENTRENT.com.tr alan adı altındaki web sitesini ifade etmektedir.

REZERVASYON                : RENTRENT web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden, Üye İşyerleri tarafından verilen tekliflerdeki araçların rezerve edilmesi işlemidir.

TEKLİF ALMA                   : RENTRENT web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden, KULLANICI ÜYE'lerin, Üye İşyerlerinden araç kiralama ve benzeri diğer hizmetler için talep ettiği fiyat ve diğer ayrıntıları ifade eden geri dönüşlerdir.

KULLANICI ÜYE TANIMI : RENTRENT web sitesinde sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen, site veri tabanında sistemin izin verdiği bilgilere erişme imkanı olan Hakiki veya Hükmi şahsiyetlerden oluşan Kullanıcıyı ifade eder.

KİRALIK ARAÇ                : RENTRENT web sitesi  üzerinden, Üye işyerlerinin bünyesinde bulunan araçların kira bedeli, aracın modeli ve diğer bilgilerinin görüntülenebildiği, Kullanıcıların kullanma hakkına sahip olduğu araçları ifade etmektedir.

KİRA BEDELİ                  : RENTRENT web sitesi üzerinde Üye İşyerleri tarafından belirlenmiş kiralama bedellerini ifade etmektedir.

ÜYE İŞYERİ                    : RENTRENT web sitesi ile anlaşma sağlayarak site üzerinde araç kiralama ve buna bağlı hizmetleri Kullanıcılara sunabilecek hakiki/hükmi şahısları ifade eder.

ÜYELİK BİLGİLERİ         : Hizmet Alan/Kullanıcının RENTRENT web sitesi hizmetlerinden faydalanabilmesi için sitede kullanacağı Kullanıcı adı, şifresi gibi bilgileri ifade eder.

 • KULLANICI ÜYELİK ŞARTLARI :

RENTRENT web sitesine üye olabilmek için ilgili şahıs ya da hükmi şahıs aşağıdaki verileri tam olarak sisteme girmek zorundadır.

 • Geçek kişi olması halinde;

Ad, Soyad,TC kimlik numarası, e-posta adresi, iş yeri adresi, ikametgah adresi, iş yeri telefonu, gsm numarası..vb sistem tarafından talep edilen diğer bilgiler.

 

 • Hükmi Şahıs olması halinde;

Şirketin tam ünvanı, Vergi Dairesi, Vergi Numarası, iletişim bilgileri, şirketin resmi adresi, e-posta bilgisi, iş yeri telefonu, faks numarası..vb sistem tarafından talep edilen diğer bilgiler.

 

 

 • RENTRENT WEB SİTESİ AMACI

RENTRENT web sitesi; uzun dönem araç kiralamak isteyen kullanıcılar ile uzun dönem araç kiralama hizmeti veren ve siteye üye iş yerlerini biraraya getirmek, üye işyerlerinin teklif vermesi ile kulanıcı üyelerin teklif almasını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur.

 • RENTRENT- KULLANICI ÜYE İLİŞKİLERİ VE SORUMLULUKLARI

1- RENTRENT bu web sitesinde, iş bu sözleşme kapsamında; araç kiralama hizmeti sağlayıcısı, uygulayıcısı olmadığı gibi, araç kiralama hizmeti veren üye işyerinin vekili, acentesi ve benzeri herhangi bir temsilcisi değildir.

2- RENTRENT; KULLANICI ÜYE ile araç kiralama sözleşmesi imzalayan taraf değildir. Kullanıcı, araç kiralama sözleşmesini üye iş yeri ile ayrıca müzakere ederek imzalayacaktır.

3- İmzalanan sözleşme çerçevesinde tarafların sözleşmeye aykırı davranışlarından RENTRENT hiçbir koşulda sorumlu değildir.

4- RENTRENT, üye işyerinin verdiği teklifteki bilgilerin, doğru güvenilir ve hukuka uygunluğunu hiçbir şekilde taahhüt etmemekte  ve garantisini vermemektedir. dolayısı ile sitede üye işyeri tarafından verilen bilgilerin yanlışlığı nedeni ile RENTRENT sorumlu tutulamaz.

5- Kiralanan araç/araçların ayıplı olması, web sitesinde ve/veya sözleşmede belirtilen özelliklerde olmaması, tekliften daha yüksek bedel talep edilmiş olması, aracın orijinal olmaması, aracı/araçları teslimde gecikilmesi / teslim edilmemiş olması, sözleşmeden cayılmış olması, KULLANICI ÜYE'nin yükümlülüklerini yerine getirmemiş olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzeri her türlü hallerde RENTRENT’in hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

6- Üye işyeri tarafından RENTRENT web sitesinde yayınlanan araç kira bedellerine; her türlü sigorta primi, km sınırı, lastik değişim şartları, KULLANICI ÜYE'nin sınırlamaları, ek donanımlar gibi hususların ücretleri yansıtılmamıştır. bu nedenle kullanıcı bahsi geçen talepler için ek ücret artışlarını peşinen kabul ederek hareket edecektir.

7-RENTRENT web sitesinde başka linklere, dosyalara, web sitelerine yönlendirme yapılabilir, paylaşımlarda bulunulabilir. RENTRENT’in bu web sitelerinde üçüncü kişilerin vermiş/verecek olduğu hizmetlerle ilgili hiçbir sorumluluğu ya da taahhüdü bulunmamaktadır.

 • YASAL SORUMLULUKLAR :

1-Araç kiralama hizmeti üye işyerleri tarafından verilmekte olup, RENTRENT’in bu kapsamda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

2-KULLANICI ÜYE’ler, RENTRENT web sitesini veya mobil uygulamayı kullanırken, Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Karayolu Taşıma Kanunu Ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Marka ve Patent Haklarının Korunması ile ilgili kanun hükmünde kararnameler ve yasal düzenlemeler, hali hazırda yürürlükte olan ilgili her türlü mevzuat hükümleri ile ileride yürürlüğe girecek olan mevzuata ve RENTRENT’in yayımlayacağı bildirimlere uymayı kabul eder.

3-Ayrıca Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu, Ticaret ve Borçlar Kanunu ile ilgili mevzuat uyarınca site aracılığıyla kullanıcılara üye işyerleri tarafından verilecek olan araç kiralama hizmetine ait tüm hukuki ve cezai sorumluluk üye işyerine aittir.

4-Bildirimlere ve yasalara aykırı kullanım sebebiyle doğabilecek hukuki, cezai ve mali her türlü sorumluluk tamamen KULLANICI ÜYE’ye  aittir.

5-KULLANICI ÜYE ve ziyaretçiler, RENTRENT web sitesini ve mobil uygulamalarını kullanırken üçüncü şahısların yasal haklarını hiçbir şekilde ihlal etmemekle yükümlüdür. RENTRENT bu gibi ihlallerle ilgili olarak hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk kabul etmemektedir ve bu ihlallerden doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk münhasıran KULLANICI ÜYE’ye aittir.

6-KULLANICI ÜYEler, RENTRENT’in sunduğu çeşitli hizmetleri kullanırken, RENTRENT aracılığı ile hizmetleri sunarken ve bu hizmetlerden faydalanırken, genel ahlaka, yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere ve ilgili uluslararası mevzuata uymakla yükümlüdür. KULLANICI ÜYE tarafından RENTRENT’e gönderilen tüm bilgiler, RENTRENT’de yazılan tüm yazılar, yorumlar, diğer KULLANICI ÜYE ve Üye İşyerlerine gönderilen tüm mesajlar ve interaktif sistemleri kullanılarak RENTRENT’e eklenilen tüm bilgiler, ibareler, cümleler ve grafikler, genel ahlaka ve söz konusu yasa ve yönetmeliklere uygun olmak zorundadır.

7-RENTRENT’e gönderilen bilgilerin kanunlara ve genel ahlaka aykırı olması nedeniyle RENTRENT’in hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk kabul etmemektedir ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk münhasıran KULLANICI ÜYE’ye ait olacaktır.

8-Kullanıcı tarafından web sitesinde ve mobil uygulamalarda yapılan yorumlar RENTRENT tarafından değerlendirilecek olup RENTRENT herhangi bir sınırlama olmaksızın söz konusu Kullanıcı yorumlarını silme, düzenleme, değiştirme, reddetme veya yayınlamayı kabul etmeme hakkına sahiptir.

F- KULLANICI ÜYE’NİN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ


1- KULLANICI ÜYE’nin, öncellikle siteye kayıt yaptırırken doğru ve hukuka uygun bilgilerle kayıt yaptıracağını, hizmetlerden yararlanırken de site kurallarına ve genel hukuk kurallarına uygun hareket edeceğini, RENTRENT’in bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etme sorumluluğu olmadığını ve iş bu sözleşmedeki tüm hükümleri okuduğunu, anladığını, müzakere ederek kabul ettiğini, onayladığını beyan ve taahhüt etmektedir.

2- RENTRENT’in sunduğu yararlanabilmek amacıyla, kullandığı KULLANICI ÜYE Bilgilerinin güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması ve kullanılması durumlarıyla ilgili hususlar tamamen KULLANICI ÜYE’nin sorumluluğundadır.

3- Üyelik Bilgilerinin güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması, kullanılması gibi hususlardaki tüm ihmal ve kusurlarından dolayı KULLANICI ÜYE’nın ve/veya üçüncü kişilerin uğradığı veya uğrayabileceği zararlara istinaden RENTRENT‘in doğrudan veya dolaylı, herhangi bir sorumluluğu yoktur.

4-  KULLANICI ÜYE,  yetkili bir mahkemenin ya da resmi idari bir makamın kararı ile veya diğer Kullanıcılar ve/veya üçüncü şahısların haklarının ihlal edildiğinin iddia edilmesi durumlarında, RENTRENT’in KULLANICI ÜYE ya ait gizli/özel/ticari bilgileri gerek resmi makamlara ve gerek hak sahibi diğer kişilere açıklamaya yetkili olacağını; bu sebeple RENTRENT den her ne nam altında olursa olsun tazminat dahil herhangi bir ücret talep edemeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

5- KULLANICI ÜYE, RENTRENT web sitesinde kullanılmış olan bilgi, belgeleri, resimleri, metinleri, görselleri, işitsel imgeleri, videoları, dosyaları, veri tabanlarını kopyalamayacağını, dağıtmayacağını, çoğaltmayacağını peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

6- KULLANICI ÜYE, RENTRENT web sitesinde gerçekleştirdiği tüm işlemleri hukuki amaca uygun olarak, RENTRENT’in ve üçüncü şahısların, diğer tüm Kullanıcı ve Üye işyerlerinin haklarına ve malvarlığına tecavüz etmeyecek şekilde ve tüm hukuki, cezai sorumluluğu tamamen kendisine ait olacak şekilde kullanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

RENTRENT WEB SİTESİ ERİŞİM

1- RENTRENT kesintisiz olarak veya belli bir şekilde hizmet vermeyi hiçbir şekilde taahhüt etmemektedir. RENTRENT herhangi bir yükümlülük altına girmemekle birlikte WEB SİTESİ’ni erişilebilir bir halde tutmak için gerekli özeni gösterecektir.

2-Ayrıca, bakım ve güncelleme amaçlarıyla veya teknik veya yasal nedenler de dahil olmak üzere başka herhangi bir sebeple web sitesine veya mobil uygulamalarına erişim kesintiye uğrayabilecektir. KULLANICI ÜYE'lerin başına gelebilecek bu kesintilerden ve sonuçlarından RENTRENT hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3-RENTRENT aynı şekilde, web sitesinin ve mobil uygulamalarının işletme ve idaresinin hatasız ve kesintisiz olacağı, aksaklıklar kusur ve bozuklukların düzeltileceği, zarar verici unsurlardan ve virüslerden temizlenmiş olduğu hususunda KULLANICI ÜYE'lere herhangi bir öneri ve tavsiyede bulunmamakta ve bu hususlarda KULLANICI ÜYE'lere herhangi bir güvence ve teminat vermemektedir.

4-RENTRENT; web sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden KULLANICI ÜYE’lere verilecek olan hizmetleri herhangi bir zamanda kısmen veya tamamen önceden haber vermeksizin değiştirme, askıya alma veya durdurma hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda RENTRENT’in KULLANICI ÜYE’lere karşı yükümlülüğü bulunmayacaktır.

5-RENTRENT, web sitesi üzerinde genel ahlak kurallarına,hukuk kurallarına aykırılık teşkil edecek ve kendi inisiyatifi ile uygun bulmadığı içerikteki mesaj, video, paylaşım tespit ederse bu durumları erişimden kaldırma ve bu içeriği paylaşan KULLANICI ÜYE’yi kendi inisiyatifi ile hiçbir uyarı yapmadan sistem dışı bırakabilir.

FİKRİ VE SİNAİ HAKLAR

RENTRENT platformu, web sitesi ve mobil uygulamalarında yer alan tüm içerik; her türlü ses, metin, görüntü, fotoğraf, logo, grafik, imge, şekil, animasyon, çizim, klip, müzik ve video kayıtları, yazılım, program kodları ve bunlarla kısıtlı olmamak üzere her türlü bilgi ve belge, ticari marka ve bunlara bağlı her türlü fikri mülkiyet ve sair haklar, RENTRENT’e aittir ve Türk Ceza Kanunu ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu başta olmak üzere ilgili uluslararası mevzuat kapsamında hukuki koruma altındadır.

Yukarıda sayılan veya sayılanlarla kısıtlı olmamak üzere, bu RENTRENT’deki hiçbir içerik RENTRENT’in yazılı izni olmaksızın Kullanıcılar veya herhangi bir üçüncü kişi tarafından kısmen veya tamamen, doğrudan veya dolaylı olarak aynen ya da başka bir şekilde kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, depolanamaz, kiralanamaz, ödünç verilemez, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, dağıtılamaz, uyarlanamaz, işlenemez, ticari amaçla elde bulundurulamaz, pazarlanamaz, satılamaz ve söz konusu fiiller teşvik edilemez. Kullanıcılar, RENTRENT web sitesi ve mobil uygulamalarının sayfalarının yazıcı çıktısını kişisel kullanımı için kar amacı ve ticari amaç olmaksızın almakta serbesttir. RENTRENT’in isim hakkı ve logosu münhasıran RENTRENT’e ait olup hiçbir surette RENTRENT’in yazılı onayı olmadan kullanılamaz, 3. kişi ve kuruluşların kullanımına sunulamaz.

RENTRENT platformu, web sitesi ve mobil uygulamalarında adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.

WEB SİTESİ VE MOBİL UYGULAMA KULLANIM ŞARTLARI

Kullanıcılar, RENTRENT’i kullanırken;

- Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel düzeyde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletişim dahil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek;

- Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da yasal düzenlemelerden kaynaklanan telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları dahil her türlü fikri ve sınai mülkiyet hakları ile korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dahil olmak üzere; sahibinden ya da hakları elinde bulundurandan önceden yazılı izin almaksızın kullanmamak, üçüncü kişilerin kullanımına sunmamak;

- Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek;

- RENTRENT kullanılarak verilecek hizmetleri dışında ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiçbir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak, ticari anlamda haksız rekabete yol açacak davranışlardan kaçınmakla yükümlüdür.

RENTRENT’de verilen hizmeti kullanırken, RENTRENT’in RENTRENT’de yayınlanan her türlü yorumu, bilgiyi ve verilecek linki denetlemek gibi bir zorunluluğu bulunmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak RENTRENT, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamıyla ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari merciinin talebine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

RENTRENT ; web sitesinde sunulan hizmetleri ve içeriklerini istediği zaman değiştirebilme hakkına sahiptir. Değişiklik web sitesinde yayınlandığında yürürlüğe girecektir. Ayrıca bir bildirime gerek yoktur. Uygulamada yapılacaklar değişiklikler nedeni ile gerekli olan bilgi ve belgeleri ise Üye İşyerleri ve KULLANICI ÜYEler derhal yerine getirmek zorundadır. Yerine getirmeyen kullanıcı, sistemden çıkartılabilir ve tüm sorumluluk KULLANICI ÜYE’ye aittir.  

RENTRENT’e yorum yazmakla, herhangi bir Kullanıcı’nın küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı RENTRENT sorumlu tutulamaz.

Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşulları’nı onaylamakla yukarıda belirtilen taahhütlere aykırı tutum ve hareketler nedeniyle RENTRENT, diğer kullanıcılar, üçüncü kişiler veya yetkili merciler nezdinde karşılaşılacak dava, tazminat ve sair tüm taleplerin doğrudan muhatabı Kullacılardır ve Kullanıcılar, RENTRENT’in bu hususta herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

RENTRENT web sitesi ve mobil uygulamalarının kullanılması, RENTRENT’de sunulan ve sağlanan veri ve bilgilerin kullanımı, bu veri ve bilgiler esasında yapılan davranışlar veya RENTRENT web sitesi ve mobil uygulamalarına erişim sebebiyle maruz kalınabiliecek herhangi türden bilgisayar virüsleri, trojan ve benzeri kötü amaçlı yazılımlar (malware) da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, RENTRENT’e yapılan saldırılar sonucunda gizli bilgilerin zarar görmesi veya üçüncü kişilerin eline geçmesi durumu da dahil, Kullanıcıların ve/veya diğer üçüncü kişilerin herhangi bir sebepten ötürü uğrayabilecekleri her türlü ve tüm doğrudan ve dolaylı zarar, ziyan, hasar ve/veya kayıplar ile ilgili RENTRENT’in hiçbir hukuki veya cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Kullanıcılar, yukarıda anılan zararlar sebebiyle RENTRENT’den her ne isim altında olursa olsun herhangi bir talep veya iddiada bulunmayacaklarını peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmektedir.

RENTRENT içerisinde üçüncü şahıslara ait internet sitelerine bağlantılar yerleştirebilir. Bu üçüncü şahıs sitelerine bağlanıldığında, ilgili sitenin kullanım koşullarına tabi olunacaktır. RENTRENT link verdiği, tanıtımını yaptığı site, ürün veya hizmetlerin içeriğinden ve kalitesinden sorumlu değildir RENTRENT bu siteler üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildir ve söz konusu site, ürün ve hizmetlerin erişilebilirlikleri, doğrulukları, kullanılabilirlikleri, içerikleri, reklamları, bu siteler üzerinden veya bu sitelerden kullanılabilen ürün ve/veya hizmetler ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir. Bu sitelere erişim veya bu sitelerin kullanımından doğan/ doğabilecek herhangi bir doğrudan, dolaylı, zarar, ziyan, tazminat, cezai şarttan dolayı sorumlu tutulamaz.

Hiçbir durumda RENTRENT, çalışanları, tedarikçileri veya web sitesi/mobil uygulaması’nın kullanımından veya web sitesi üzerinden elde edilen herhangi bir veriden kaynaklanan, sözleşmeye dayalı sorumluluk, haksız fiilden doğan tazminat sorumluluğu ile ilgili dava veya başka her türlü dava sıfatıyla, niteliği her ne olursa olsun, doğrudan veya dolaylı her türlü ziyan, olay veya durum veya özellikle mali veya ticari nitelikte olmak üzere her türlü zarardan sorumlu tutulamaz.

RENTRENT’in kullanılması, giriş veya erişim yapılması sırasında Kullanıcılar, RENTRENT’in ve üçüncü kişilerin yasal haklarını göz önünde bulundurmak ve bu hakları ihlal etmemek ile yükümlüdür. Kullanıcılar, herhangi bir üçüncü kişinin yasal hakkının ihlal edilmesi sebebiyle doğacak zararlardan tamamen kendilerinin sorumlu olduklarını ve RENTRENT’in bu zararlardan sorumlu tutulamayacağını peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmektedir.

RENTRENT mücbir sebep nedenlerine dayanarak ya da tümü ile kendi takdir ve değerlendirmesine bağlı olarak siteyi yayından kaldırma, içeriğini değiştirme hakkına sahiptir.

Kullanıcılar, kendilerine verilen şifrelerin münhasıran kendilerine verilmiş olduğunu, bu şifreleri hiçbir surette başkaları ile paylaşmayacaklarını, aksi takdirde doğabilecek her türlü zarar ve ziyandan kendilerinin sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Üyelik başvurusu yapılırken üye tarafından verilen bilgilerin doğruluğu ve eksiksizliğinin tespiti RENTRENT’in sorumluluğunda değildir. Yanlış üyelik bilgisi verilmesi sebebiyle doğacak zararlardan dolayı RENTRENT ‘in hiçbir hukuki sorumluluğu yoktur.

RENTRENT, Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşulları’na ve yukarıda anılan kuralları aykırı şekilde hareket eden Kullanıcıların RENTRENT’e erişiminin engellenmesi ve üyeliklerinin iptal edilmesi de dahil olmak üzere her türlü güvenlik tedbirini almak, ve gerekirse ihlal edenler aleyhinde yasal işlem başlatmak hakkını saklı tutmaktadır.

Sayılan tüm Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşulları ile ilgili olarak belirtilen hususlara aykırı hareket eden kişi/kişiler RENTRENT’in doğmuş ve doğacak her türlü zararını tazmin etmekle yükümlü olacaklardır.

Kullanıcı, işbu Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşulları’nda yer alan maddelerin tümünü okuduğunu, anladığını, kabul ettiğini ve kendisiyle ilgili olarak verdiği bilgilerin doğruluğunu onayladığını kabul ve taahhüt eder.

GOOGLE ÇEVİRİ YÜKÜMLÜLÜK REDDİ

Bu hizmet google tarafından desteklenen çevirileri içerebilir. Google, çevirilerle ilgili, doğruluk, güvenilirlik ve zımni ticari elverişlilik, belli bir amaca uygunluk ve ihlal durumu olmaması dahil açıkça ifade edilen ya da zımni hiçbir garantiyi kabul etmemektedir.

Resmi metin, internet sitesinin Türkçe şeklidir. Çeviride meydana gelen herhangi bir anlaşmazlık ya da farklılığın bağlayıcılığı ve riayet ya da yaptırım konusunda hukuki etkisi yoktur. Tercüme edilen internet sitesinde bulunan bilginin doğruluğuna ilişkin olarak doğabilecek sorunlar için, internet sitesinin resmi hâli olan Türkçe bölümü dikkate alınacaktır.

DEVİR VE TEMLİK

İşbu Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşulları ve içerdiği hak ve yükümlülükler, RENTRENT’in önceden yazılı izni olmadan devredilemez veya temlik edilemez ve RENTRENT’in önceden yazılı izni olmadan yapılan tüm devir, temlik ve alt sözleşme teşebbüsleri geçersizdir.

WEB SİTESİ GÜVENLİK SİSTEMİ

RENTRENT web sitesi ve mobil uygulamalarının virüs ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmış olmakla birlikte, nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcı, kendi virüs koruma sistemini tedarik etmek ve gerekli korumayı sağlamakla yükümlüdür. Bu çerçevede Kullanıcı web sitesini kullanması nedeniyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul eder.

RENTRENT ,web sitesine KULLANICI ÜYELERİN kaydettikleri bilgilerin başkaca üçüncü kişilerin ellerine geçmesini ve  veri transferlerini önlemek  amacı ile; ????………………. Sistemini kullanmaktadır. Bu sistem güvenlik açısından önde gelen üst düzey koruyuculuğa sahip bir güvenlik sistemidir.

Ancak, RENTRENT web sitesinin bu sistemi kullanmak dışında kötü niyetli kişilerin yasa dışı eylemleri sonucu bilgileri ele geçirmiş olmasından da hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

KULLANICI BİLGİLERİNİN GİZLİLİĞİ

RENTRENT; Sitede yer alan Kullanıcıların yükledikleri içerikleri veya Üyelik Bilgilerini, Kullanıcıların güvenliği, kendi yükümlülüğünü ifa ve bazı istatistiki değerlendirmeler için kullanabilme hakkına sahiptir. Bunları bir veri tabanı üzerinde tasnif edip muhafaza edebilir.

Kullanıcı bilgilerinizi üçüncü şahıs hizmet sağlayıcılarımızla ve yetkili devlet makamları ile ilgili yasalara uymak, tarafımıza tebliğ edilen celp ve müzekkerelere yanıt vermek, bu Yasal Uyarılar ve Kullanım Koşullarının ihlali veya ihlal olasılığının araştırılması veya önlenmesine yardımcı olmak amacıyla paylaşıla bilinecektir.

RENTRENT, diğer sitelere bağlantılar içerebilir. RENTRENT Kullanıcıların kişisel nitelikteki verilerini bu siteler ile paylaşmamaktadır.

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun gereğince, RENTRENT web sitesi hizmet ve içerikleri barındıran sistemi sağlayan ve işleten tüzel kişi olarak, RENTRENT’in, sistemle ilgili sorunların tanımlanabilmesi ve web sitesinde çıkabilecek sorunların mümkün olan en kısa sürede çözülebilmesi için, KULLANICI ÜYEler’in IP adreslerini tespit edebilecek ve bu amaçla kullanabilecektir. Ayrıca KULLANICI ÜYEler’e ait IP adresleri, KULLANICI ÜYEler’i sistemde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilecektir.

MUCBİR SEBEPLER


Savaş, isyan, doğal afet, grev, altyapı sorunları, internet arızaları ile  genel hukuk kuralları çerçevesinde mücbir sebep olarak kabul edilen tüm hallerde ve  RENTRENT gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği haller de RENTRENT’in  işbu Sözleşme ile belirlenen yükümlülüklerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa edememesi nedeniyle hiçbir sorumluluğu yoktur. 

SÖZLEŞME’NİN FESHİ

KULLANICI ÜYENİN işbu sözleşme hükümlerine, üyeliğe ve hizmetlere ilişkin anlaşmaya aykırı davranarak; sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi yahut sözleşme hükümlerine ek olarak temel normlara ve hukukun ilkelerine aykırı davranması durumunda; özellikle aşağıda sayılan hallere, ( bu hallerle sınırlı olmaksızın benzer durumlarda da ) ilişkin durumlarda RENTRENT, tüm yasal hakları saklı kalmak kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir:

 • KULLANICI ÜYENİN sitenin işleyişine aykırı tutum ve davranışlarda bulunması,
 • KULLANICI ÜYENİN site içinde kullanımı için kendisi adına oluşturulan kullanıcı profilini devretmesi veya başka şahıs veya tüzel kişilerin kullanımına açması,
 • KULLANICI ÜYENİN işbu sözleşmeden kaynaklanan haklarını kullanarak üçüncü kişilerin haklarına tecavüz edecek işlem ve eylemlerde bulunması.. ve benzeri haller.

 

YETKİLİ MAHKEMELER

İşbu sözleşmeden doğabilecek uyuşmazlıklarda Türk Hukuku uygulanacak olup, Ankara Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

TEBLİGAT

 1. KULLANICI ÜYE, İşbu sözleşme kapsamında RENTRENT ile arasında yapılacak olan her türlü bildirim, ihbar, onay, izin, talep vs için elektronik ortamda iletişimin gerçekleştirileceğini, taraflarca sözleşme başlangıcında belirtilen e-posta adreslerinin kullanılacağını peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu kapsamda KULLANICI, siteye kayıt esnasında e-posta adresini bildirmesi ve bu e posta adresini takip etmesi, bildirilen e-posta adresine yapılacak olan tebligatların işbu sözleşme kapsamında geçerli ve usule uygun olacağını, bu e-posta adresine yapılan tebligatın gerekli hüküm ve sonucu doğuracağını sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte kabul, beyan ve taahhüt eder.
 2. KULLANICI ÜYENİN sözleşme başlangıcında bildirmiş olduğu e-posta adresinde değişiklik yapması durumunda, RENTRENT’e yeni e-posta adresini ve söz konusu adresin geçerli olacağı tarihi bildirir e-posta gönderecektir. RENTRENT’in yeni e-posta adresini kabul ettiğini belirten e-posta ile yaptığı bildirimden sonra KULLANICI ÜYENİN yeni e-posta adresi geçerli adres olarak kabul edilecektir.
 3. İşbu sözleşme kapsamında yukarıda belirtilen tebligat hükümleri dışında tarafların birbirlerine yapacak oldukları herhangi bildirim veya ihbarın yasal olarak tarafların ikametgah adreslerine yapılması gerekir ise, sözleşmede aksine bir hüküm bulunmadıkça, RENTRENT’in sitede yer alan adresi KULLANICI ÜYENİN üye olurken bildirmiş olduğu adres tarafların kanuni tebligat adresi sayılacaktır. KULLANICI ÜYE'nin ikametgahının değişmesi ancak RENTRENT e bunu yazılı bildirmemiş olması halinde ; RENTRENT’in sitede bildirilen ilk adrese yapacağı tebligatların kanunen geçerli kabul edileceğini KULLANICI ÜYE peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

SÖZLEŞME SÜRESİ

İşbu Sözleşme, tarafların imzalaması ile başlar ve taraflar sözleşmenin kurulmasından itibaren  iş bu sözleşmenin süresiz olarak akdedildiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme elektronik olarak KULLANICI ÜYE'nin onay vermesi ile karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girmiştir ve web sitesinde ve mobil uygulamada  sunulan hizmetlerden yararlanıldığı sürece yürürlükte kalacaktır.

Sözleşme şartlarında belirtilen herhangi bir hususa uygun davranılmadığı takdirde hiçbir sebep açıklamasına gerek olmaksızın sona erdirilmesi, RENTRENT web hizmetinin mücbir sebeplerle sona ermesi gibi sebeplerle hizmet verilememesi hallerinde  üyelik sona erdirilebilir.

Bu tür durumlarda RENTRENT’in maddi-manevi hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.